Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Filmy

Przedstawienie Wigilia w stanie wojennym - 18 grudnia 2014 r

Przedstawienie Wigilia w stanie wojennym - 18 grudnia 2014 r

        WIGILIA W STANIE WOJENNYM

     W czarneńskim Zespole Szkół tradycją stały się grudniowe spektakle łączące tematykę bożonarodzeniową z historią Polski. Rok temu wystawiono poruszającą „Wigilię na Syberii”. W tym roku przedstawiono „Wigilię w stanie wojennym”. Uczniowie klasy I A, II A i III C zaprezentowali scenki z życia w PRL-u: kolejkę przed sklepem, utarczki w trakcie zakupów, wpisy do książki skarg i zażaleń. Kolejne sceny dotyczyły wydarzeń historycznych – pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce, wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, wprowadzenia stanu wojennego (przemówienie W. Jaruzelskiego), pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach, obozu internowania.

     Podkreślić należy ogromne zaangażowanie młodych aktorów, widowni szczególnie spodobali się: Aleksandra Szyndler w roli aroganckiej sklepowej, Rafał Hubner jako Jan Paweł II oraz Krzysztof Jerzyk grający stoczniowca. Narrację prowadziła Marzena Brodowska. Oprawę muzyczną stanowiły pieśni z epoki w wykonaniu Dominiki Karmańskiej. Spektakl zakończyło wspólne wykonanie „Murów” Jacka Kaczmarskiego. Gimnazjaliści samodzielnie wykonali stroje, dekoracje i transparenty. Nad całością czuwały nauczycielki Gimnazjum w Czarnem: Dorota Banaszak, Barbara Dąbrowa-Jaworska i Barbara Kwaca.

     Przedstawienie zostało obejrzane z ogromnym zainteresowaniem przez uczniów gimnazjum oraz zaproszonych gości: burmistrza miasta i gminy Czarne Piotra Zabrockiego, dyrektora Zespołu Szkół w Czarnem Cezarego Bakiewicza, wicedyrektor Ewę Lipską i wicedyrektor Bożenę Witko. Na zakończenie głos zabrał burmistrz Piotr Zabrocki, który ze wzruszeniem podziękował organizatorkom i wykonawcom za niezapomniane przeżycia i historyczną prawdę.

     Dopełnieniem spektaklu była wystawa plakatów propagandowych i satyry opozycyjnej z epoki PRL-u.

Data dodania: 2022-11-24 14:31:21
Data edycji: 2022-11-24 14:33:23
Ilość wyświetleń: 58

Każdy człowiek ma w sobie wielkie możliwości.
Nasza szkoła pomaga je odkryć i rozwinąć.

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej